26 Temmuz 2012 Perşembe

Şemsi Tebrizi- Melahat Kıyak Ürkmez


Arkadaşımın hediye ettiği bu kitabı ilk aldığımda güzel bir roman bekliyordum ama değilmiş meğer. Daha doğrusu roman değilmiş . Kitap, araştırmacı yazarın belge ve dökümanlara dayanarak ortaya koyduğu Şemsi Tebrizi 'nin hayatından ibaret. Evet beklediğim lezzeti alamadım ama enteresan şeyler öğrendim bu kitapla birlikte.İlk sayfaları okurken attığım twit şudur hatta :
"Sağ beynin ilgi duymasıyla okumaya başlanan kitabın sol beyin argümanlarıyla yazıldığını farketmek ve yine de devam etmek.esaslı işkence.."
Ama öğrendiğim bilgiler ilerleyen sayfaları benim için işkence olmaktan çıkardı diyebilirim kesinlikle.
Yine fazla lafı uzatmadan beni en çok etkileyen bölümlerden birini verip kaçayım diyorum ben :)

"Şeyh dedi ki : Halife semayı yasak etti.Bu yasak dervişin içinde bir düğüm oldu.Hastalandı , Onu çok uzman bir hekime götürdüler.Nabzını tuttu,ondaki hastalığın sebeplerini araştırdı.Okuduğu ve bildiği hastalıklardan hiç birine benzemiyordu.Onda hiç bir şey göremedi.Derviş öldü.Doktor Onun mezarını açtı göğsünü yardı , içindeki sert düğümü dışarı çıkardı.Tıpkı akik taşı gibi olmuştu.Doktor bu akiki yoksul bir zamanında satmıştı.Elden ele dolaştıktan sonra halifeye kadar dayandı.Halife bunu yüzük taşı yaptırdı . Birgün bir sema aleminde aşağı bakarken elbisesinin kan içinde kaldığını gördü.Kendini yokladı hiç bir tarafında bir yara izi göremedi.Elini yüzüğüne götürdü yüzüğün kaşı eriyip akmıştı.Bunu satanları aradılar birer birer. Hekime kadar dayandı, hekim hikayeyi anlattı.
Bir yerde sızmış kanlar görürsen,
Bil ki benim gözümden damlamıştır."

Güzel kitap dostlarım , satır arası kalmış Mevlana - Şems aşkına dair notlar ilginizi çekerse mutlaka okuyun :)Bu kitabı bana hediye eden arkadaşıma çok teşekkür ediyorum tekrardan. Melekimsi bi varlıktır hani kendisi :)

Sevgiler herkese ...


6 yorum:

 1. Selamlar :)
  Kitaptan ekledigin kisim gercekten etkileyiciymis, akik tasi görünce aklima gelir artik...
  Keyifli okumalar

  *Hayirli Ramazanlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kelebekçim size de hayırlı ramazanlar... Evet bölüm akıldan çıkacak gibi değil gerçekten :)

   Sil
 2. Akik benimde taşım,kızkardeşim geçmiş bir doğumgünümde kolye yaptırmıştı . ona baktıkça bu kıssa gelecek aklıma.

  kitabı veren gibi alan da melekimsi bir candır bence öptüm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ablacım sen yine de o kolyeyle sema gösterisi filan izleme neme lazım :) Son cümleye teşekkürler ablam benim ;))

   Sil
 3. Ben inanamam bu kıssaya, gönlüm almıyor. Dervişin mezarı niye açıla, niye taş alına ve padişah semaya niye izin vermiye.

  YanıtlaSil
 4. hocam ben gülcihan sökücü gaziantepten size yazdığım bir öykümü yollamak istiyorum tasavvuf üzerine çalışmalar yapıyorum görmenizi çok isterim hocam

  YanıtlaSil

Sen de yaz bişeyler...