6 Ocak 2010 Çarşamba

Kurşun Kalem ...


Hatalı bi çizik atar hayata Tazekahve,sonra siler ...Sonra bir çizik daha ve yeni bir silgi darbesi daha . Bazen usanır,bazen ders alır,bazen trajikomik gelir gülümseyerek siler yanlışını :)) Bugün alttaki diyalog mail olarak geldi,düştü e-postama ...Güzel bir çizik olur buraya diye düşündüm :)


Ninesini bir mektup yazarken izleyen çocuk sordu: - "Yaşadıklarımız için bir hikaye mi yazıyorsun? Yoksa benim hakkımda mı?"

Ninesi yazmayı kesti ve torununa şöyle dedi: - "Aslında, senin hakkında yazıyorum. Fakat kelimelerden daha önemlisi, kullandığım Kurşun Kalem. Umarım büyüdüğünde sen de bu kurşun kalem gibi olursun."

Çocuk merakla kurşun kaleme baktı. Özel bir kalem gibi görünmüyordu.

- "Fakat daha önce gördüğüm diğer kurşun kalemler ile aynı!"

- "Bu, senin nasıl baktığın ile alakalı. Kurşun Kalemin 5 önemli özelliği vardır, ki sen onlara sıkıca tutunduğunda ömrün huzur içinde geçecektir."


Birinci özellik: Harika şeyler yapabilirsin ama attığın adımları yönlendiren bir el olduğunu asla unutma. Bizim için bu el Tanrı dır ve her zaman kendi kudretiyle bizi O yönlendirir.


İkinci özellik: Zaman zaman her ne yazıyorsam durmam ve kalemin ucunu açmam gerekir. Bu kaleme biraz acı çektirse de sonuçta daha sivri olmasını sağlar. Bu yüzden bazı acılara göğüs germeyi öğrenmelisin, bu acılar seni daha iyi bir insan yapar.


Üçüncü özellik: Kurşun kalem, yanlış bir şey yazdığında bunu bir silgiyle silmene her zaman olanak tanır. Yaptığımız bir şeyi sonradan düzeltmenin kötü bir şey olmadığını anlamalısın, aksine bu bizi adalet yolunda tutmaya yarayan en önemli şeylerden biridir.


Dördüncü özellik: Kurşun kalemin en önemli kısmı, kalemin yapıldığı ahşabı ya da dışarı yansıyan şekli değil, içerisinde yer alan kurşunudur. O yüzden her zaman kendi içine bakmalı, en çok onu korumalısın.


Beşinci özelliği ise her zaman bir iz bırakmasıdır. Aynı şekilde sen de hayatta yaptığın her şeyin bir iz bırakacağını bilmeli ve her hareketinin farkında olmalısın.


Ufak ta olsa biz iz bırakabildi mi Tazekahve ? İnşallah diyelim,öpelim gönderelim dostları ...
Görsel: Kaynak

6 yorum:

 1. hangimiz hata yapmiyoruz ki! evet onemli olan o hatayi silmek yani pisman olup tekrarlamamak.
  guzel bir yaziymis.

  YanıtlaSil
 2. Büşra,
  minimuma indirsin Allah hatalarımızı tatlım,öpüldün ...

  YanıtlaSil
 3. hiç böyle düşünmemiştim!
  ama kurşun kalemle yazmayı çok seviyorum yaa..

  YanıtlaSil
 4. Seyhancım , ben de öyle en azından silme olasılığı mevcut her daim :))

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar, nereye yazacağımı bilemedim affınıza sığınarak minik bişi söylemek istiyorum, benim hakkımda yazınızda sohpet i bilinçli mi yazınız bilmiyorum ama sadece gözüm takıldı sohbet olarak daha güzel durucak sanki.

  YanıtlaSil
 6. Gökçen,
  çok sağol uyarı için canım ama o bir alıntı ve ben olduğu gibi alıp kopyaladım.Ben yazmamıştım yani.Ama yine de teşekkürler uyarı için bitanem...

  YanıtlaSil

Sen de yaz bişeyler...